V DNEŠNOM ČLÁNKU SA DOZVIETE:
9 tipov, ako sa zbaviť nádchy a prechladnutia
Prechladnutie spolu s nádchou najčastejšie prichádzajú v chladnejšom období vo forme vírusov, ktoré napadnú naše telo, keď je náš imunitný systém oslabený. Čo sa stáva najčastejšie pri prechladnutí. A pretože sa toto respiračné ochorenie zvyčajne objavuje v momente, keď to najmenej potrebujeme, máme pre vás 9 prírodných a osvedčených tipov, vďaka ktorým môžete zakročiť proti prechladnutiu aj nádche:
1. UDRŽIAVAJTE NOHY V TEPLE AJ POČAS SPÁNKU
Pokoj a nohy v teple sú pri prechladnutí dvojnásobne účinné. Ponožky z ovčej vlny Merino pomáhajú udržiavať telesné teplo, a tým podporujú správne fungovanie imunitného systému, ktorý bojuje s vírusovým ochorením.
Ponožky odporúčame aj na spanie, aby ste sa vyhli pocitu chladu. Ideálnou voľbou na to Merino ponožky s voľným zdravotným lemom, ktorý neškrtí členok.
2. ZVÝŠTE PRÍJEM TEKUTÍN A VITAMÍNOV
Zvýšte príjem tekutín, napríklad vo forme filtrovanej vody s citrónom. Väčšie množstvo tekutín pomáha riediť hlien, ktorý dráždi nosovú sliznicu. Popíjanie teplého čaju so zázvorom, medom alebo citrónom tiež pomôže uvoľniť opuchnutú nosovú sliznicu.
Odporúčame tiež konzumovať viac zeleniny, ovocia, alebo doplniť stravu o vitamín C na podporu imunitného systému.
3. POUŽÍVAJTE MASŤ NA UVOĽNENIE UPCHATÉHO NOSA
Na uvoľnenie upchatého nosa od častého smrkania, ale tiež na zmiernenie bolesti hlavy skvelo pomáha Tygria konopná masť. Je to masť vyrobená podľa tradičného receptu z Číny, ktorá obsahuje silné éterické prírodné oleje: konopný olej, mätu, mentol, eukalyptus, citrónovú trávu a gáfor. Odporúčame používať túto masť pod nosom, na čele a na spánkoch každé dve hodiny.
4. INHALUJTE HORÚCU PARU
Na uvoľnenie upchatého nosa prírodným spôsobom a na zbavenie sa opuchu nosovej sliznice odporúčame inhalovať horúcu paru po dobu 10 minút. Ak nemáte doma inhalátor, môžete použiť aj jednoduchý domáci spôsob inhalácie.
Všetko, čo musíte urobiť, je dať variť vodu do hrnca, a keď prejde bodom varu, položíte hrniec na stôl na drevený lopárik. Do hrnca môžete pridať niekoľko kvapiek tradičnej Alpy lesany, ktorá je skvelá na inhaláciu. Potom inhalujte paru nad hrncom zo vzdialenosti, ktorá vám bude príjemná. Nezabudnite si zakryť hlavu uterákom, aby vám para neunikala do strán.
5. VYSKÚŠAJTE DOMÁCI LIEK NA BOLESŤ HRDLA
Vyskúšali sme aj niekoľko domácich receptov od našich babičiek na bolesť hrdla, ktoré vám radi odovzdáme. Jedným z nich je zmiešanie medu, citrónu a škorice do malého množstva príjemne vlažnej vody, ktorú potom vypijete.
Ak ste dostatočne odvážni, môžete šťavu z čerstvej cibule vytlačiť na polievkovú lyžicu a spolu s pridaným medom ju prehltnúť bez zapitia.
6. NEZABUDNITE SI VYPLÁCHNUŤ NOS
Aj keď sa to spočiatku môže zdať nepríjemné, rýchlo si na to zvyknete. Hovoríme o kanvičke na výplach nosa, ktorá čistí dutiny. S pomocou dospelých si týmto spôsobom môžu vyplachovať nos aj deti.
Odporúčame naplniť kanvičku príjemne teplou vodou, ani príliš studenou, ani príliš teplou, a pridať trochu soli. Takáto kanvička pomáha rýchlejšie zvlhčiť sliznicu a odstrániť nečistoty vrátane prachu a peľu a navyše pomáha zmierniť opuch nosa.
7. DBAJTE NA TEPLÉ OBLEČENIE
Teplé oblečenie z prírodných materiálov, ako je ovčia vlna, vás udrží v teple aj v chladnom počasí. Tým vytvoríte telu príjemné podmienky na regeneráciu. Vlnené oblečenie si môžete si dopriať od hlavy až po päty. V Ovečkárni si môžete vybrať zo širokej ponuky Merino ponožiek, tričiek, mikín, viest, kabátov, čiapok, šálov aj rukavíc.
8. SPITE V TEPLE ZABABUŠENÝ AŽ PO UŠI
Telo sa najlepšie regeneruje v pokojovej fáze, ktorú väčšina z nás zažíva v noci. Nepodceňujte preto kvalitu spánku a doprajte si zdravý spánok v hrejivej posteľnej bielizni z ovčej vlny.
Môžete sa zababušiť do vlnenej prikrývky a od chrbta vás zase príjemne zahreje vlnená plachta. Nepodceňujte ani dostatočnú dĺžku spánku a príjemnú teplotu v miestnosti.
9. ZVLHČUJTE VZDUCH V MIESTNOSTI
Ak trpíte suchým, dráždivým kašľom, škrabaním v krku alebo ťažkosťami s dýchaním, môžete mať doma suchý vzduch. Ak nemáte zvlhčovač, môžete jednoducho navlhčiť uteráky, pokvapkať ich esenciálnym olejom a umiestniť ich do všetkých miestností na radiátor.
Ako môžete predísť prechladnutiu
Všetko, čo ste chceli vedieť o nádche
AKO DLHO TRVÁ NÁDCHA?
Nádcha trvá zvyčajne približne 7 dní, maximálne 2 týždne. Závisí však od imunitného systému, ako je telo odolné.
AKO SA RÝCHLO ZBAVIŤ NÁDCHY?
Vyskúšajte naše osvedčené tipy, ktoré sme otestovali na vlastnej koži.
JE POTREBNÉ ÍSŤ S NÁDCHOU K LEKÁROVI?
Ak sa nádcha nezlepší ani po 14 dňoch, alebo sa k nej pridajú iné príznaky, ako je bolesť ucha, je lepšie navštíviť lekára.
AKO VZNIKÁ NÁDCHA?
Nádcha je vírusové ochorenie, ktoré napáda nosovú sliznicu. Tieto vírusy sa šíria vzduchom kvapôčkami.
KEDY JE NÁDCHA NAJHORŠIA?
Nádcha je na vrchole počas 3. až 5. dňa po nástupe príznakov, kedy sa spustí vodnatý výtok z nosa a pridajú sa bolesti hlavy.
PREČO PRI NÁDCHE BOLÍ HLAVA?
Upchatie nosa, ktoré je spôsobené opuchom nosovej sliznice, spôsobuje tlak, väčšiu citlivosť nervov aj zmenšenie prieduchu vzduchu. To všetko spôsobuje bolesť hlavy.
ČO NEROBIŤ PRI NÁDCHE?
Nenavštevujte saunu ani solárium, neotužujte sa, obmedzte fyzickú aktivitu, nezadržiavajte hlien a vyhýbajte sa chladnému prostrediu.
ČO ROZPÚŠŤA NÁDCHU?
Upchatý nos môžete uvoľniť pitím teplých tekutín, preplachovaním nosa kanvičkou alebo inhaláciou.
AKÁ JE INKUBAČNÁ DOBA NÁDCHY?
Nástup nádchy je zvyčajne veľmi rýchly, prvé príznaky sa objavia do 1 – 3 dní.
AKÉ SÚ FÁZY NÁDCHY?
Nádcha začína kýchaním a svrbením nosa, pokračuje najťažšou fázou, ktorá je sprevádzaná výtokom, upchatím nosa a stratou čuchu, a končí postupným zlepšením až vymiznutím príznakov.